Valorant Rank Sistemi ve Dereceler (Ligler)

Valorant Lig Atlama – Dereceli  Sistemi

Riot Games’in FPS oyunu VALORANT’ın rank sistemi belirlendi. Yaptığınız maçlara göre 8 farklı dereceden birine yerleştiriliyorsunuz. Daha sonra aynı diğer oyunlardaki gibi yükselmeniz veya düşüş serüveniniz başlayacak. Oyuna ilk başladığınızda ise  “Derecesiz (Unranked)”  olacaksınız. Oynadığınız oyunlar neticesinde aldığınız dereceli galibiyetleri ve mağlubiyetleri derecenizi belirleyecektir.

Valorant oyunundaki en düşük derece  “Demir (Iron)”  olacak. En yüksek derece ise  “Radiant”  olarak belirlendi. En üst seviyeye ulaşmak hiç kolay olmayacak ve oyunlar  5v5  olduğu için takım arkadaşlarınız da önemli olacak. Ayrıca en üst derece olan “Radiant” dışındaki diğer dereceler 3 seviyeli olacak.

Düşükten yükseğe doğru Valorant oyunundaki rank sistemi ve dereceler

 • Derecesiz  (Unranked)
 • Demir  (Iron)
 • Bronz  (Bronze)
 • Gümüş  (Silver)
 • Altın  (Gold)
 • Platin  (Platinum)
 • Elmas  (Diamond)
 • Ölümsüzlük  (Immortal)
 • Işıltılı (Radiant)

Rütbe Kazanmak ve Kaybetmek

valorant rank sistemi 1
valorant rank sistemi 1

Göz önünde bulundurulması gereken ve sıralamaya etkileyen üç (3) farklı sembol bulunmaktadır.

 • Sıralama YUKARI (Yeşil)
 • Sıralama AŞAĞI (Kırmızı)
 • Sıralama SABİT (Gri)

Sıralamanızın nasıl etkilendiğini anlamanın yolu okun yönüne, rengine vekaç tane ok olduğuna/okun ne kadar kalın olduğuna bakmaktır. Okların sayısı sıralamadaki değişikliğin büyüklüğünü gösterir. Okun kalın olması sıralamanızın çok fazla etkilendiğini göstermektedir. Okun etrafındaki daire rütbe değişikliğini (aşağı ya da yukarı) gösterir.

Dereceli oyunu oynarken, rütbeniz zafer ve bozgunlarınıza, hedeflere yaptığınız katkılara, öldürmenize ve son ama önemli olarak yetenek ve olanakları kullanmanıza bağlı bir şekilde yükselip düşmektedir. Sıralamanızda en önemli şey kazanmaktır ancak, bu oyunlardaki bireysel başarınız da önemlidir. Bomba kurmanız ve çözmeniz, giriş/ilk öldürmeyi ya da “ilk kanı” almanız gerekmektedir bunlar büyük katkı sağlayacaktır. Ayrıca takım arkadaşlarınıza öldürürken ve hedefleri gerçekleştirmede yardımcı olmak için dumanlarınızı, molotoflarınızı, asit bombalarınızı yada duvarlarınızı kullanmalısınız. Ne kadar katkı sağlarsanız dereceli sistemi yükselişiniz o kadar destekler. Sıralama atlamak için yalnızca öldürmeye güvenemezsiniz.

Ligin belirlemesi için kaç oyun oynanmalı?

ilk kademenizin belirlenebilmesi için 20 maç oynamanız gerekiyor. Oynadığınız 20 maçtaki performansınıza göre bir rank’a yerleştiriyorsunuz. Yerleştirme tamamlandık dan sonra ise asıl rank sistemi ile tanışmış olacaksınız. Eğer maçlarınızda hem maçı kazanıp çok kill ve asist alırsanız daha hızlı yükselecektir. Tam tersi maçlarınızda hem maçı kaybedip hem de skor olarak kötüyseniz çok hızlı bir şekilde dereceniz düşecektir. Bundan dolayı oyunlarda takım arkadaşlarınıza gerekli bilgileri vererek dikkatli bir şekilde oyunu oynamanız gerekiyor. Toxic davranışlardan uzak kalın ve maçı zafere götürmeyi hedefleyin.

VALORANT Rank Sistemi’nin diğer rank sistemlerin’den farkı nedir?

VALORANT oyununda bulunan rank sistemi daha önce hiçbir oyun tarafından kullanılmadı. İlk kez bu kadar performans odaklı bir rank sistemi kullanılıyor. Maçın kazanmanın yanı sıra aldığınız skorların ve asistlerin de çok ciddi öneme sahiptir. Örneğin bir maçı kaybetme durumundasınız fakat skorunuz iyi durumda yani iyi oynadınız o zaman derecenizdeki daha düşüş daha az olacak. Fakat rankınız yükseldikçe bunun önemi azalıyor ve kazanmak en önemli niteklik haline geliyor. Yani yüksek seviye liglerin oyunlarında skor kovalamak kötü sonuçlar yaratacaktır.

VALORANT Rank Sistemi detayları nelerdir?

Aynı diğer oyunlarda olduğu gibi VALORANT’ta da birçok rekabetçi özellik bulunmaktadır. Bu özellikler sayesinde daha dengeli bir rekabetçi deneyimi elde edeceksiniz. Yani sizden çok daha iyi oynayan yada çok daha kötü oynayan oyuncuların karşınıza gelmesini azaltmak için bir maç bulma (matchmaking) sistemi de VALORANT’ın içinde bulunuyor.

Valorant Rank Sisteminin Avantajları:

 • Smurf yapanlar düşük kademelerde eğer çok yüksek skor alırlarsa hemen yüksek seviyeler ile karşılaşacak. Yani oyuna yeni başladıysanız karşınıza smurf hesap gelme olasılığı düşük olacak.
 • Elo-boost yaptıran kişiler yüksek seviyede kötü oynarlarsa kişisel yetenek sisteminden dolayı hızlıca seviyeleri düşecek ve kendisi gibi oynayan oyuncular ile eşleşmesi sağlanacak.
 • 5 kişiye kadar arkadaş grubunuzla birlikte maç yapabilirsiniz. Ancak birlikte oynayan oyuncuların aralarında maksimum 2 kademe (6 aşama) bulunmalı. Yani gümüş bir oyuncu ile platin bir oyunu aynı anda maç aratamayacak.
 • Eğer arkadaşlarınız ile maça girerseniz karşınıza yine sizin gibi arkadaş grupları gelecek. Maç aratmaya birlikte giren kişilerin karşısına yine kendileri gibi premade kişilerin gelmesi rekabeti arttıracak.
 • 14 gün boyunca hiçbir maç yapmazsanız dereceniz silinecek ve tekrar bir maç oynayana kadar gösterilmeyecek. Oynadığınız ilk maçın ardından rank’ınız tekrar gösterilecek.

Şu anda  Radiant seviyesine ulaştığınızda ne olacak ve oyunda  MMR  gibi bir puan sistemi olacak mı bilinmiyor. Tahminen oyunda gizli  MMR  sistemi ile birlikte  CS:GO  benzeri bir rank sistemi bulunacak ve maç kazandıkça derecemiz yükselecek. Eğer çok maç kaybederseniz dereceniz düşecek. Bu yüzden oyun çıktığında dereceli maçları ciddi oynayın ve takım arkadaşlarınıza maçı kazanmak için yardımcı olun.

Zamanla Sıralamanın Düşmemesi

Riot Games, Valorant‘ta betada ya da tam olarak çıktıktan sonra sıralamanın zamanla düşmeyeceğini açık bir şekilde belirtmektedir. Oyuna ara vermeniz gerekiyorsa oyuna ara verdiğiniz zaman gösterdiğiniz çabaların boşa gitmeyecek  bu konuda rahat olabilirsiniz. Bu güzel bir durum çünkü Valorant‘ın öğrenme süreci CSGO‘nun aksine dahakısa. Böylece ister oyunu yeniden öğrenmeye, ister yeni bir metaya alışmaya çalışın, bunu CSGO’ya kıyasla çok daha kısa bir süre içinde gerçekleştirebilirsiniz. 14 gün içinde bir maça girmediyseniz, dereceli bir oyun tamamlayana kadar rütbeniz gizli kalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir